Vařená Soběslav

Jak již titulek napovídá, byl víkend 20.-21.7. příjemnou, avšak až extrémní změnou oproti předchozím závodům. Sezónu jsme začínali v Kolíně, kde se teplota pohybovala okolo 6°C a příležitostně pršelo. Druhý závod v Janovicích byl o něco teplejší, ale pro změnu pršelo skoro furt. ME bylo celkem v pohodě no a na Soběslavi se teploty v obou dnech pohybovaly nad 30°C. Tradičně jsme měli k dispozici prostor a veškeré zázemí Auto-Moto školy Petra Sluky, kterému tímto moc děkujeme.

Sobota byl tréninkový den otevřený pro veřejnost. Viděl jsem zde několik nových tváří a dokonce se podařilo některé přemluvit, aby se účastnili i nedělního závodního dne. A to se nakonec vyplatilo. Tréninková trať byla postavena ze základních figur jako slalom, kousek offset-slalomu, rotace a variace osmiček. Chyběl start/cíl boxik, aby se dalo jezdit pořád dokola s více jezdci na trati. Někteří, co s námi trénují, byli trochu překvapeni, protože na veřejných trénincích kvůli nedostatku místa cvičíme pouze GP8 a na jiné figury není moc místa. No musíme na tom zapracovat. Samotný trénink byl v těch vedrech hodně náročný pro jezdce i pro stroje. Na druhou stranu se aspoň prostřídali všichni. Někteří tréninkový den zakončili návštěvou soběslavského koupaliště, na kterém byla dokonce poslední hodina pro návštěvníky zdarma! Večer následovalo posezení u točeného pivka s grilem a uzeným z Petrovy polní kuchyně. No prostě krásné zakončení večera s doprovodem Danovy kytary.

Neděle klasika vstávačka kolem 8:00. Rychle uvařit kafe, vydyndat u někoho něco k snídani a vzpomenout si na nějaké ty základní hygienické návyky. Vybrali jsme nejlepší možné místo na kvalifikační figuru GP8. K tomu ještě pár trénovacích osmiček a dokonce zbylo i trochu místa na kousek trénovací trati. Ráno přijeli jezdci z Polska i zbytek české reprezentace a z poklidného, slunečného rána bez mráčků se postupně stával hlučný chumel řvoucích motorek s vůní spáleného benzínu. Kolem 10:00 se konečně začala jezdit GP8 na čas a každý ze závodníků měl dva pokusy. V této kvalifikační figuře se nejlépe umístili 1. Ondřej Kroupa 28,07 sec; 2. Piotr Szkut 28,36 sec; 3. Patrick Albrecht 28,96 sec.

Trať hlavního závodu navrhl Rolf Circus z Francie a prostor, který měl k dispozici, myslím využil dokonale. Trať obsahovala jak rychlé prvky, tak i technické pasáže. Nejnáročnější byl úsek velmi utaženého, přímočarého slalomu se vzdáleností kuželů asi 4m. Celkem rychle se pro tuto část vžil název „malé peklo“, kde se sbíralo nejvíce trestných bodů za sražené kužely. Bohužel zde bylo i několik pádů – naštěstí bez vážnější újmy. Jako třešničkou na dortu byli asfaltoví hadi, kteří na perném slunci tekli, a tak jezdec občas zjistil, že mu některé z kol o pár centimetrů uteklo jiným než žádaným směrem. A jak to celé vaření ve vlastní šťávě dopadlo?

Kategorie A: 1. Ondřej Kroupa 1:39,09; 2. Piotr Szkut 1:41,90; 3. Jakub Oulehla 1:50,90

Kategorie B: 1. Patrick Albrecht 1:40,43; 2. Dawid Puc 1:41,40; 3. Jaroslav Štěch 1:48,51

Kategorie C: 1. Daniel Jůza 2:15,25; 2. Jan Odlas 2:17,26; 3. Josef Verner 2:21,09

Zaznamenané přestupy:

Patrick Albrecht – V příštím závodu pojede již v nejvyšší kategorii „A“. V Soběslavi byl druhým nejrychlejším jezdcem. S těmito výkony bude určitě nominován na skokana roku.

Michal Žák – bohužel neobhájil svou kategorii a sestupuje do „C“.

Speciální pochvaly:

Jarda Štěch – předvedl úžasný výkon a opět dokázal, že umí zajet čas nejvyšší kategorie.

Hanka Hvozdenská a Štěpán Malec – jejich první závod a i když během něj spadli, nevzdali to a dokončili obě kola závodu.

Serhii Mariukhnyk – má nakročeno do kategorie „A“, pokud se mu podaří i v Liberci zajet do 110%, pojede další závod v Ostravě v nejvyšší výkonnostní třídě.

A na závěr se omlouváme za technické problémy se záznamem závodu. Místo natáčení na kameru jsme chtěli zkusit YT stream. Bohužel se telefon, který záznam přenášel, vlivem vysokých teplot přehříval a vypínal. Máme tedy na našem YT kanálu dostupné první 4 hod. z dopoledne. Snad to do příště vyřešíme.